wtorek, 12 czerwca 2012

Olej rycynowy

Stary, dobry olej rycynowy stosowany przez nasze babcie w celu poprawy stany włosów dalej króluje jako środek pielęgnacyjny i leczniczy. Chociaż przyjmowany doustnie działa przeczyszczająco, to jako środek kosmetyczny rewelacyjnie działa na wszystko czego się dotknie :) Stosowany jest także w mechanice samochodowej jako dodatek do olejów silnikowych, a także do barwników, farb, lubrykantów czy płynów hamulcowych. Z kolei w kosmetyce wykorzystywane są jego właściwości penetracji w głąb skóry dzięki czemu wchodzi w skład kremów pielęgnacyjnych, balsamów do ciała i pomadek. 


Choć rycyna jest trująca, olejek rycynowy nie zawiera szkodliwych substancji. Otrzymuje się go z nasion rącznika pospolitego przez wyciskanie oleju na zimno i wygotowywanie z wodą. Proces ten umożliwia rozkład toksycznej rycyny obecnej w nasionach, dzięki czemu olejek można bezpiecznie stosować. 

Cena, ok. 7 PLN



Działanie zdrowotne
  • przeciwko zaparciom (wzmaga ruchy perystaltyczne jelit)
  • Jest składnikiem wielu maści i past używanych w leczeniu wrzodów skóry, oparzeń, wyprysków, plam, chorób pochwy i szyjki macicy oraz w okulistyce, przy złuszczającym zapaleniu powiek rogówki.
  • Badania wykazały, że olej rycynowy wspiera oczyszczenie organizmu z toksyn, pobudza działanie naczyń limfatycznych i wzmacnia system immunologiczny.
  • Najczęściej stosuje się okłady w następujących chorobach:
    Wrzody trawienne, zaparcia, samoistne nadciśnienie, zapalenie wyrostka robaczkowego, nieżyt żołądka, zapalenie pęcherzyka żółciowego, odmiedniczkowe zapalenie nerek, zapalenie okrężnicy, infekcyjne zapalenie wątroby, niedrożność jelit, zapalenie kości i stawów, ból głowy, pęknięcie odbytu, bóle brzucha z trudnością odnalezienia przyczyny, krwiak otrzewnej, hemoroidy, zapalenie pochewki ścięgna, zapalenie kaletki maziowej, w chorobach "kobiecych", można zastosować gorący okład z rycyny aby rozpuścić piasek w przewodach żółciowych, w chorobach skórnych, urazach szyi, kręgosłupa, bicepsów, ból krzyża okłady można stosować, kiedy występuje gorączka.

Działanie kosmetyczne

  • Sucha cera i zmarszczki (również wokół oczu)- Długotrwałe nawilżenie. Nawet po umyciu twarzy wodą skóra pozostaje odżywiona.
  • Włosy- dobrze rozczesują, stają się mocniejsze, wydają gęstsze, odżywione, pełne blasku, przyciemnia włosy, widocznie zmniejsza łamanie się i rozdwajanie końcówek. Włosy bardzo dobrze tolerują olejek rycynowy z racji jego powinowactwa do keratyny, która jest podstawowym budulcem włosa ludzkiego.
  • Paznokcie 
  • Rzęsy, brwi- pogrubia je i przyciemnia 
  • Stopy i dłonie- nawilża
  • Łagodzi przebarwienia na skórze, czy  brodawki
Ważne:
  • Olejku rycynowego do ustnie nie mogą zażywać kobiety w ciąży lub planujące ciąże
  • Przyciemnia włosy
Stosowanie:

Ja stosuję olej rycynowy głównie jako składnik mieszaniny olejów do zmywania makijażu, pielęgnacji ciała oraz maski olejowej na skalp i włosy.


1 komentarz:

  1. Uwielbiam olejek rycynowy:) stosuję go głównie na włosy i brwi, nie trzeba długo czekać na efekty:)

    OdpowiedzUsuń